Dlaczego pierogi ruskie są ruskie

Nazwa „pierogi ruskie” może być myląca, ponieważ nie odnosi się bezpośrednio do Rosji, lecz do Rusi Czerwonej, historycznego regionu, który obecnie znajduje się na terenach zachodniej Ukrainy i południowo-wschodniej Polski.

Krótkie wyjaśnienie historyczne:

Ruś Czerwona:

Ruś Czerwona była regionem zamieszkanym przez Rusinów, czyli grupę etniczną blisko związaną z Ukraińcami. Region ten obejmował tereny dzisiejszej Ukrainy oraz południowo-wschodniej Polski, w tym Galicję Wschodnią i Wołyń.

W czasach przedrozbiorowych, tereny te były częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów, co wpłynęło na przenikanie się kultur i kuchni.

Nazwa „ruskie”:

Nazwa „pierogi ruskie” pochodzi od nazwy historycznego regionu, a nie współczesnej Rosji. Określenie „ruskie” w języku polskim odnosi się do Rusi, a nie do Rosji.

Tradycje kulinarne:

Pierogi ruskie są tradycyjnym daniem kuchni tego regionu, gdzie ziemniaki, biały ser (twaróg) i cebula były powszechnie dostępne i stanowiły podstawę diety.

W XIX i na początku XX wieku pierogi ruskie stały się popularne również w innych regionach Polski, a nazwa została zachowana.

Pierogi ruskie są nazywane „ruskimi” z powodu ich pochodzenia z regionu Rusi Czerwonej, a nie ze względu na jakikolwiek związek z Rosją. To tradycyjne danie odzwierciedla wpływy kulinarne wschodnich terenów dawnej Rzeczypospolitej, gdzie połączenie ziemniaków, sera i cebuli było podstawą wielu potraw.

5/5
5/5
5/5

Smażone jajka faszerowane w skorupkach to obowiązkowy punkt każdej Wielkanocy. Ale po co czekać cały rok. Można je zrobić nie tylko od święta. 

5/5

Szybkie placuszki z bananami, ulubionym dżemem i borówkami. Są delikatne i puszyste. 
 

5/5

Koreczki to absolutni królowie imprezowych stołów. Jak zrobić koreczki z serem? Z czego zrobić przekąski na imprezę? Co zrobić na szybko dla gości?  

5/5

Ciasto bananowe z chrupiącymi kawałkami orzechów włoskich, znakomite do kawy. Brzoskwinie dopełniają smaku. Uczta dla smakoszy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *