Gotowanie jajek. Jajko na miękko. Jajko na twardo. Jajko sadzone

Gotowanie jajek to podstawowa umiejętność kuchenna, ale ważne jest, aby znać kilka prostych zasad, aby uzyskać idealnie ugotowane jajka o pożądanej konsystencji. 

Podpowiadamy jak gotować jajka, ile czasu gotować jajko na miękko, ile czasu gotować jajko na twardo, ile czasu smażyć jajko sadzone.

Jajka smażone w skorupkach smakikuchni.pl
5/5

Gotowanie jajek to podstawa

Gotowanie jajek to podstawowa umiejętność kuchenna, ale ważne jest, aby znać kilka prostych zasad, aby uzyskać idealnie ugotowane jajka o pożądanej konsystencji. Ile gotować jajko na miękko, a ile czasu aby jajko było na twardo?

Oto kilka kroków, które warto przestrzegać:

 1. Wybierz świeże jajka: Staraj się używać świeżych jajek, ponieważ starsze jajka mogą być trudniejsze do obierania.

 2. Przygotuj garnitur: Przed gotowaniem jajek, przygotuj miskę z zimną wodą lub miej w pobliżu kran z zimną wodą. Będzie to pomocne do szybkiego schłodzenia jajek po ugotowaniu.

 3. Wybierz metodę gotowania: Istnieją różne metody gotowania jajek, takie jak gotowanie w skorupkach, gotowanie na twardo lub na miękko, gotowanie w koszulkach (w skorupkach) czy gotowanie na parze. Wybierz metodę, która najlepiej odpowiada Twoim preferencjom.

 4. Gotowanie w skorupkach: Umieść jajka w rondlu i zalej je zimną wodą, tak aby były całkowicie zanurzone. Dodaj odrobinę soli lub octu do wody, co ułatwi obieranie jajek po ugotowaniu.

 5. Ugotuj według preferencji: Długość gotowania będzie zależała od tego, czy chcesz jajka na twardo, na miękko czy gdzieś pomiędzy.

  • Na twardo: Gotuj jajka przez około 9-12 minut.
  • Na miękko: Gotuj jajka przez około 4-6 minut.
  • Średnio ugotowane: Gotuj jajka przez około 7-8 minut.
 6. Schładzaj szybko: Gdy jajka są gotowane, szybko przenieś je do miski z zimną wodą i lodem, aby przerwać proces gotowania i zapobiec powstawaniu zielonej obwódki wokół żółtka.

 7. Obierz i podawaj: Gdy jajka ostygną, obierz je ze skorupek i podawaj według własnych preferencji, na przykład jako przekąska, składnik sałatki lub jako dodatek do różnych dań.

Pamiętaj, że eksperymentowanie z czasem gotowania i różnymi metodami może pomóc Ci znaleźć idealny sposób na ugotowanie jajek według Twoich upodobań smakowych.

Jajko na miękko

Ile czasu gotować jajko aby uzyskać jajko na miękko?

Aby uzyskać jajko na miękko, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Przygotuj jajko: Wyjmij jajko z lodówki i pozostaw je na kilka minut na przybliżenie się do temperatury pokojowej. To pomoże uniknąć pęknięcia skorupki podczas gotowania.

 2. Gotowanie: Umieść jajko w rondlu i zalej je zimną wodą, tak aby było całkowicie zanurzone. Dodaj odrobinę octu lub soli do wody, aby ułatwić obieranie jajka po ugotowaniu.

 3. Gotuj przez określony czas: Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejsz ogień, aby utrzymać delikatne wrzenie.

  • Na jajko na miękko gotuj jajko przez około 3-4 minut, w zależności od preferowanego stopnia miękkości. Im krótszy czas gotowania, tym bardziej miękko będzie jajko.
 4. Schładzaj szybko: Gdy jajko jest gotowane, szybko przenieś je do miski z zimną wodą i lodem, aby przerwać proces gotowania i zapobiec powstawaniu zielonej obwódki wokół żółtka.

 5. Obierz i podawaj: Gdy jajko ostygnie, delikatnie obierz je ze skorupki i podawaj na przykład na kromce chleba jako przekąskę, jako dodatek do sałatki lub jako część różnych dań.

Pamiętaj, że czas gotowania może się różnić w zależności od wielkości jajka, temperatury wody i Twoich preferencji co do stopnia miękkości żółtka. 

Jajko na twardo

Ile czasu gotować jajko aby uzyskać jajko na twardo?

Aby uzyskać jajko na twardo, gotuj jajko przez około 6-8 minut, w zależności od preferowanego stopnia twardości.

Jajko sadzone

Aby przygotować jajko sadzone, wykonaj następujące kroki:

 1. Przygotuj jajka: Wyjmij jajka z lodówki i pozostaw je na kilka minut na przybliżenie się do temperatury pokojowej. To pomoże uniknąć pęknięcia skorupki podczas gotowania.

 2. Podgrzej patelnię: Na średnim ogniu podgrzej niewielką ilość masła lub oleju na patelni. Upewnij się, że patelnia jest równomiernie pokryta tłuszczem.

 3. Rozbij jajka: Gdy patelnia jest wystarczająco rozgrzana, delikatnie rozbij jajko i ostrożnie wlej je na patelnię, starając się nie uszkodzić żółtka.

 4. Dopraw: Posól i popieprz jajko według własnych upodobań. Możesz także dodać inne przyprawy lub zioła, jeśli lubisz.

 5. Smaż do uzyskania pożądanego stopnia gotowości: Jeśli chcesz jajko na miękko, smaż je przez krótki czas, około 2-3 minuty, aż białko się zetnie, ale żółtko pozostanie płynne. Jeśli wolisz jajko na twardo, smaż je dłużej, około 4-5 minut, aż białko będzie w pełni ugotowane, a żółtko stwardnieje.

 6. Podawaj: Gdy jajko jest gotowe, delikatnie przełóż je na talerz za pomocą szpatułki. Możesz podać je jako dodatek do kanapek, lub jako dodatek do szparagów, lub na tosty, jako część pełnego śniadania lub w dowolny inny sposób, który lubisz.

Jajko sadzone to proste, ale smaczne danie, które można dostosować do swoich własnych upodobań smakowych i preferencji dotyczących stopnia gotowości.

5/5

Smażone jajka faszerowane w skorupkach to obowiązkowy punkt każdej Wielkanocy. Ale po co czekać cały rok. Można je zrobić nie tylko od święta. 

5/5

Szybkie placuszki z bananami, ulubionym dżemem i borówkami. Są delikatne i puszyste. 
 

5/5

Koreczki to absolutni królowie imprezowych stołów. Jak zrobić koreczki z serem? Z czego zrobić przekąski na imprezę? Co zrobić na szybko dla gości?  

5/5

Ciasto bananowe z chrupiącymi kawałkami orzechów włoskich, znakomite do kawy. Brzoskwinie dopełniają smaku. Uczta dla smakoszy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *