Co zrobić kiedy mięso nie chce być kruche?

Co zrobić kiedy mięso nie chce być kruche? Jeśli przygotowujemy danie z mięsem np. boeuf strogonow i chcemy aby mięso było kruche a mimo obróbki nie chce być, to wystarczy jak dodamy do niego w trakcie smażenia trochę wódki. Ale to nie jedyny sposób na miękkie mięso.

Mięso wołowe
5/5

Co zrobić kiedy mięso nie chce być kruche?

Wódka powinna skruszyć mięso. Gotuj lub smaż mięso na wolnym ogniu. Dobrze sprawdzą się także takie produkty jak: ocet, sok z cytryny. Pamiętać też należy, że liczy się moment, kiedy mięso trafi na rozgrzany tłuszcz, ilość oleju, czas smażenia. Czasem ważną rolę odgrywa to czy smażenie odbywa się pod przykryciem, czy też nie. 

Kiedy mięso nie chce być kruche, istnieje kilka sposobów, aby poprawić jego teksturę i uczynić je bardziej miękkim:

 1. Marynowanie: Zamarynowanie mięsa przed przygotowaniem może pomóc w jego zmiękczaniu. Możesz użyć różnych składników do marynaty, takich jak olej, ocet, sok z cytryny, przyprawy i zioła.

 2. Uderzanie: Delikatne uderzenie w mięso młotkiem do mięsa może pomóc w rozbiciu włókien mięśniowych i zmiękczeniu mięsa.

 3. Miękkie pieczenie: Pieczenie mięsa w niskiej temperaturze przez dłuższy czas może pomóc w zmiękczaniu. Możesz również użyć wolnowaru lub dusić mięso w garnku, aby uzyskać bardziej miękką konsystencję.

 4. Dodanie kwaśności: Dodanie składników o kwaśnym smaku, takich jak ocet, wino czy sok z cytryny, może pomóc w zmiękczeniu mięsa.

 5. Duszenie: Duszenie mięsa w sosie lub bulionie przez dłuższy czas może również pomóc w uzyskaniu miękkiej tekstury.

 6. Mielone mięso: Jeśli mięso nadal jest twarde, możesz rozważyć jego zmielenie, aby uzyskać bardziej miękką konsystencję.

Pamiętaj, że czasami twardość mięsa może być spowodowana jego rodzajem lub jakością, dlatego warto również wybierać mięso najlepszej jakości.

Inne sposoby jak osiągnąć kruche mięso

Jeśli chodzi o kruche mięso, zwykle chodzi o mięso, które jest delikatne i łatwo rozpada się podczas gotowania lub krojenia. Oto kilka sposobów, jak osiągnąć kruche mięso:

 1. Wybór odpowiedniego rodzaju mięsa: Niektóre rodzaje mięsa są naturalnie bardziej kruche niż inne. Na przykład, mięso wieprzowe może być bardziej kruche niż wołowe. Wybierając mięso do gotowania, warto rozważyć takie opcje jak mięso wieprzowe z kością, mięso drobiowe bez skóry czy ryby, które zazwyczaj są delikatne.

 2. Odpowiednie przygotowanie mięsa: Delikatne przygotowanie mięsa, takie jak smażenie na patelni przez krótki czas lub grillowanie, może pomóc zachować jego kruchą teksturę. Unikaj nadmiernego gotowania, które może spowodować utratę wilgoci i sprawić, że mięso stanie się twarde.

 3. Marynowanie: Marynowanie mięsa przed przygotowaniem może pomóc w jego zmiękczaniu i dodaniu smaku. Wybierz marynaty zawierające składniki kwaśne, takie jak ocet, sok z cytryny lub jogurt, które pomogą rozmiękczyć mięso.

 4. Uderzenie młotkiem do mięsa: Jeśli mięso jest grubsze lub bardziej włókniste, delikatne uderzenie w mięso młotkiem może pomóc w rozbiciu włókien mięśniowych i zmiękczeniu mięsa.

 5. Dodanie tłuszczu: Dodanie tłuszczu, takiego jak masło lub oliwa, podczas gotowania może pomóc zachować wilgoć i sprawić, że mięso będzie bardziej kruche i soczyste.

 6. Techniki gotowania pod niskim ciśnieniem: Takie metody gotowania jak duszenie lub gotowanie w wolnowarze mogą pomóc w uzyskaniu kruchego mięsa, zachowując jego wilgotność i delikatność.

Dobry wybór mięsa i odpowiednie techniki przygotowania są kluczowe dla osiągnięcia kruchego i smacznego dania mięsnego.

5/5

Smażone jajka faszerowane w skorupkach to obowiązkowy punkt każdej Wielkanocy. Ale po co czekać cały rok. Można je zrobić nie tylko od święta. 

5/5

Szybkie placuszki z bananami, ulubionym dżemem i borówkami. Są delikatne i puszyste. 
 

5/5

Koreczki to absolutni królowie imprezowych stołów. Jak zrobić koreczki z serem? Z czego zrobić przekąski na imprezę? Co zrobić na szybko dla gości?  

5/5

Ciasto bananowe z chrupiącymi kawałkami orzechów włoskich, znakomite do kawy. Brzoskwinie dopełniają smaku. Uczta dla smakoszy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *