Geny powiązane z wyborem wegetariańskiego stylu życia

Wbrew pozorom nie każdy może zostać wegetarianinem. Jak przekonują brytyjscy naukowcy wegetarianizm może być zapisany w genach. Co to oznacza? Trzymanie się zasad wegetarianizmu może być nie tyle kwestią naszych chęci i pragnień, ale tego rodzaju wskazówki do stylu życia są zapisane w genach.

Owoce wegetarianizm Fot. PAP/P. Werewka
zdj. PAP/P. Werewka
5/5

Wegetarianizm zapisany w genach?

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali wyniki badań przeprowadzonych wśród 5 tys. wegetarian. Były to osoby, które wstrzymały się od spożywania mięsa zwierzęcego przez co najmniej rok. Grupę tę 5 000 osób zestawiono z grupą kontrolną, w której znalazło się ponad 300 000 osób, które jadły produkty pochodzenia zwierzęcego w roku poprzedzającym.

Do analizy wykorzystano dane z brytyjskiego Biobanku.

Jakie były wyniki eksperymentu? Brytyjscy naukowcy zidentyfikowali trzy geny, które są w powiązane z wyborem wegetariańskiego stylu życia. Wszystkie trzy znajdują się na chromosomie zawierającym geny zaangażowane w funkcjonowanie mózgu i metabolizm lipidów – proces, w którym tłuszcze rozkładane są na energię. 

W toku prac wykryto również, że oprócz tych trzech genów powiązanych z wyborem wegetariańskiego stylu życia, są również inne 31 dodatkowe geny, które można powiązać z wegetarianizmem. Z badań wynika, że wegetarianie częściej niż niewegetarianie mają różne warianty genów. Przyczyną tych rozbieżności mogą być różne sposoby metabolizowania lipidów i tłuszczów przez ludzi.

Choć wciąż nie jest do końca jasne, w jaki sposób geny te mogą wpływać na decyzję ludzi o przejściu na wegetarianizm, to odkrycia opublikowane 4 października 2023 roku w czasopiśmie „PLOS One” wskazują, że genetyka może w jakimś stopniu determinować nasze decyzje odnośnie rezygnacji z jedzenia mięsa.

„Kilka genów, w tym NPC1 i RMC1, bierze udział w metabolizmie lipidów, czyli tłuszczów i funkcjonowaniu mózgu. Na przykład NPC1 bierze udział w transporcie dużych lipidów, zwanych lipidami złożonymi, do komórek, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego” – tłumaczy Nabeel Yaseen, główny autor badania i emerytowany profesor patologii na Northwestern University.

Wygląda więc na to, że czynnikiem wpływającym na preferencje dotyczące jedzenia i napojów jest nie tylko smak, ale także sposób, w jaki organizm je metabolizuje.

„Większość ludzi, którzy spróbują alkoholu po raz pierwszy, nie uzna tego za przyjemne po raz pierwszy, ale z czasem rozwinie w sobie smak alkoholu. Myślę, że w przypadku mięsa jest coś podobnego. Być może masz jakiś składnik – spekuluję, że lipid – który sprawia, że go potrzebujesz i pragniesz” – przypuszcza dr Yaseen.

Niezależnie od wyników badań warto pamiętać, że kwestia diety wegetariańskiej to nie tylko indywidualny arbitralny wybór. Wiele zależy od czynników kulturowych i społecznych. A najzdrowsza dieta to taka, która jest urozmaicona, z dużą przewagą produktów roślinnych i zbilansowana zarówno pod względem kalorii, jak i składników odżywczych.

Źródło: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0291305

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

5/5

Smażone jajka faszerowane w skorupkach to obowiązkowy punkt każdej Wielkanocy. Ale po co czekać cały rok. Można je zrobić nie tylko od święta. 

5/5

Szybkie placuszki z bananami, ulubionym dżemem i borówkami. Są delikatne i puszyste. 
 

5/5

Koreczki to absolutni królowie imprezowych stołów. Jak zrobić koreczki z serem? Z czego zrobić przekąski na imprezę? Co zrobić na szybko dla gości?  

5/5

Ciasto bananowe z chrupiącymi kawałkami orzechów włoskich, znakomite do kawy. Brzoskwinie dopełniają smaku. Uczta dla smakoszy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *