Rabarbar powraca do łask

Rabarbar powraca na nasze talerze. Warto docenić jego niezwykłe właściwości smakowe. Poznaj przepisy na oryginalne dania, które orzeźwią podniebienie i przypomną, dlaczego rabarbar zasłużył na miejsce w kuchni.

Rabarbar Fot. Pexels
Fot. Pexels
5/5

Rabarbar powraca do łask – szef kuchni odkrywa potencjał tego składnika

Daniel Kamasz – szef kuchni Setek Powodów tłumaczy, dlaczego warto docenić rabarbar i jego niezwykłe właściwości smakowe.
 
Poznaj przepisy na oryginalne dania, które orzeźwią podniebienie i przypomną, dlaczego rabarbar zasłużył na miejsce w kuchni.

Rabarbar to niezwykła roślina, która wciąż zaskakuje nas swoimi właściwościami. Jego smak, wszechstronność i korzyści dla zdrowia przyciągają uwagę kucharzy, naukowców i miłośników dobrej kuchni na całym świecie. Co ciekawe, był on w przeszłości wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale też w domowej apteczce. Obecnie stał się jednym z najmodniejszych wiosenno-letnich produktów w kartach menu najlepszych restauracji. O tym, dlaczego warto eksperymentować z rabarbarem, odkrywając jego niezwykły potencjał w kulinarnej podróży mówi Daniel Kamasz, szef kuchni warszawskiej klubokawiarni Setki Powodów.

Rabarbar nie tylko pobudza nasze podniebienia, ale również może działać korzystnie na nasze zdrowie. Od wieków był stosowany w medycynie ludowej jako naturalne remedium na różne dolegliwości. Zawiera szereg cennych substancji, takich jak antocyjany, flawonoidy i kwas szczawiowy, które posiadają potencjalne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dzięki nim, rabarbar był wykorzystywany w leczeniu problemów trawiennych, zaparć oraz infekcji skórnych. Jednak należy pamiętać, że skoncentrowane ilości substancji toksycznych znajdują się w liściach rabarbaru. Spożycie liści może prowadzić do zatrucia, objawiającego się m.in. nudnościami, wymiotami i bólami brzucha. W związku z tym, zawsze należy pamiętać, że jadalne są wyłącznie łodygi rabarbaru.

Nieodłącznym elementem rabarbaru jest jego rola w kuchni. Ten niezwykle popularny składnik jest często wykorzystywany w przygotowywaniu deserów, takich jak placek z rabarbarem, tarta czy kompot. Jego charakterystyczny kwaśny smak nadaje daniom wyjątkowego charakteru, a zwłaszcza połączenie z innymi owocami, takimi jak truskawki, cieszy się ogromną popularnością. Rabarbar daje nieskończone możliwości kulinarne i stanowi prawdziwe źródło inspiracji dla szefów kuchni na całym świecie.

Według Daniela Kamasza rabarbar można przygotować na wiele sposobów – zarówno na słodko, jak i na słono. Oprócz już kultowego ciasta z rabarbarem, z którego często korzystały nasze babcie, można go też wykorzystać np. do przygotowania tart, babeczek czy orzeźwiającego, lekko kwaśnego kompotu, choć nie tylko.

„Bardziej oryginalnym wykorzystaniem rabarbaru jest przygotowywanie potraw wytrawnych, w których świetnie kontrastuje z pozostałymi składnikami. Rabarbar może być wykorzystywany w różnych formach, od kawałków po puree i sosy. W nowoczesnej kuchni można go znaleźć w postaci żelek, pianek, granitów czy sorbetów, dodając ciekawe tekstury i doznania smakowe do potraw.

Oto kilka z propozycji na wykorzystanie rabarbaru w nieoczywisty sposób:

  1. Sorbet z rabarbaru i truskawek z dodatkiem czerwonego pieprzu – klasyczne połączenie rabarbaru z truskawkami tworzy doskonałe połączenie kwasowości i słodyczy a czerwony pieprz dodaje tej parze charakteru. Sorbet z rabarbaru i truskawek z odrobiną czerwonego pieprzu, można podawać samodzielnie lub jako dodatek do deserów.
  2. Sałatka z grillowanym kurczakiem, rabarbarem i ogórkiem – rabarbar nadaje się nie tylko do dań słodkich, ale także do dań wytrawnych. Kombinacja grillowanego kurczaka, rabarbaru, ogórka, mieszanki zielonych liści i orzechów stworzy smaczne i zdrowe danie.
  3. Coulis (lekki sos owocowy lub warzywny) rabarbarowe z jałowcem. Rabarbar doskonale sprawdza się również jako dodatek do dań mięsnych. Daniel Kamasz proponuje podawanie kaczki albo jagnięciny z dodatkiem rabarbarowo-jałowcowego coulis.

Wieloletnie doświadczenie w kuchni nauczyło Daniela, że warto eksplorować różnorodność składników i odkrywać ich niezwykłe właściwości smakowe. W barze „Setki Powodów” stawia na kreatywność i sezonowość, a rabarbar doskonale wpisuje się w tę filozofię. Z tego powodu, w menu można znaleźć różnorodne dania przygotowane z tego i innych sezonowych składników, np. szparagów.

Setki Powodów to pełne neonów, energetyczne miejsce, tętniące życiem nie tylko w weekendowe wieczory, przyjazne i otwarte na każdego gościa. Setki Powodów to nie tylko wyśmienita, nieszablonowa kuchnia, oparta na koncepcji food sharingu, czy autorskie drinki z kija, ale także miejsce pełne muzyki, gdzie młodzi artyści mogą pokazać swoje umiejętności, dzięki cyklicznym wydarzeniom na scenie.

Źródło informacji: Kplus

5/5

Smażone jajka faszerowane w skorupkach to obowiązkowy punkt każdej Wielkanocy. Ale po co czekać cały rok. Można je zrobić nie tylko od święta. 

5/5

Szybkie placuszki z bananami, ulubionym dżemem i borówkami. Są delikatne i puszyste. 
 

5/5

Koreczki to absolutni królowie imprezowych stołów. Jak zrobić koreczki z serem? Z czego zrobić przekąski na imprezę? Co zrobić na szybko dla gości?  

5/5

Ciasto bananowe z chrupiącymi kawałkami orzechów włoskich, znakomite do kawy. Brzoskwinie dopełniają smaku. Uczta dla smakoszy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *